1.gün “2024 analizi” petrol krizi, koridor, metal savaşı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni yıla sayılı saatler kalırken, Türkiye‘yi de yakından ilgilendiren politik gelişmeleri tüm detayları ile Strateji Uzmanı Abdullah Çiftçi ile konuştuk. Çok kutuplu dünya denkleminin krizleri derinleştireceğinin altını çizen Çiftçi, güç savaşlarının nerelerde yaşanacağını da anlattı. Yeni yılda Kızıldeniz özelinde petrol krizinin kaçınılmaz olduğuna değinen Çiftçi, söyleşimizin ilk gününde, ABD‘nin Türkiye’ye yönelik hamlelerini de gündeme taşıdı. 

1.gün "2024 analizi" petrol krizi, koridor, metal savaşı - Resim : 1
Strateji uzmanı Abdullah Çiftçi, 2024 analizini haberglobal.com.tr için yaptı

-ABD ve batı bloğuna karşı yeni ittifaklar görecek miyiz? 

Abdullah Çiftçi: Çin ve Rusya, tüm dünya için ortak yeni bir rezerv para ve yeni finans sistemi talebi ile ABD merkezli finans sistemine meydan okuyor. Şangay İşbirliği Örgütü, Avrasya Ekonomik Birliği, Kolektif Güvenlik Anlaşması gibi yeni gruplaşmaların yanı sıra Çin’in gündeme getirdiği “Küresel Güvenlik İnisiyatifi” “Küresel Medeniyet Girişimi” Batı’nın ortaya koyduğu 20.yüzyıl dünya düzenine alternatif arayışları 2024 yılında yoğunlaşacak.

-ABD’nin karşı stratejileri neler olabilir? 

Abdullah Çiftçi: “Rusya’yı yakın tehdit, Çin’i ise durdurulması gereken güç olarak ilan eden ABD; bu çerçevede Ortadoğu’dan güçlerini çekerek mücadelenin ağırlık merkezini Hint Pasifik olarak ilan etmişti ama Hamas’ın 7 Ekim İsrail’e saldırısı ile ABD yeniden gücünün ağırlık merkezini Ortadoğu’ya kaydırdı.”

-Kızıldeniz’de yaşanan kriz 2024’de derinleşir mi? 

Abdullah Çiftçi:  “ABD “Refah Muhafızı Operasyonu” adı altında Kızıldeniz’de seyrüsefer güvenliğini sağlamak için başta İngiltere ve Kanada olmak üzere bir grup ülke ile birlikte savaş gemileri ile Kızıldeniz’de devriye gezmeye başladı. Burası yılda yaklaşık 17 binden fazla geminin geçtiği dünya ticareti için oldukça önemli bir bölge. Husiler’in saldırılarının uzun sürmesi  petrol fiyatlarının yükselmesi, tedarik zincirlerinin aksaması gibi problemlere yol açacaktır.”

1.gün "2024 analizi" petrol krizi, koridor, metal savaşı - Resim : 2
Çiftçi, petrol krizinin kaçınılmaz olduğunu ve para piyasalarında ciddi sarsıntılar yaşanacağını söylüyor.

-Petrol krizi kapıda diyebilir miyiz? 

Abdullah Çiftçi: “İsrail’in Lübnan Hizbullah’ı, Yemen’deki Husiler, Suriye’deki İran destekli güçler veya doğrudan İran’a saldırması sonucu İran’ın Hürmüz Boğazı’nı kapatma ihtimali dünya petrol piyasalarını sarsacaktır. Aynı şekilde Lübnan Hizbullah’ının İsrail’e az da olsa saldırması yine aynı sonucu getirecektir. 2024 yılı için dünyanın en ciddi jeopolitik problemlerinin başında bölgede savaşın yayılması ihtimalidir.”

-Afrika’ya da sürekli dikkat çekiyorsunuz. Kıtada 2024’de neler yaşanabilir?

Abdullah Çiftçi: Afrika kıtasında ise 2020 yılından bu yana, Mali, Çad, Gine, Burkina Faso, Nijer gibi 8 farklı ülkede darbe gerçekleşti. Nijer, Mali, Burkina Faso hedefi “Sehel Federasyonu” olan “Konfederasyonu” kurmak üzere anlaştıklarının duyurdu. Afrika’da Fransızlar geriye doğru çekilirken Batı ülkelerinin etkisinin olmadığı yeni Afrika kurumları için mücadele devam edecek ve 2024 yılında Afrika’da en az bir ülkede daha darbe olma ihtimali yüksek.

-2024’de yeni kriz ve çatışma alanlar nereleri olabilir?

Abdullah Çiftçi:  Güney Amerika’da Venezuela, Guyana’dan kendi toprakları olduğunu iddia ederek, Guyana’nın üçte ikisi kadar büyüklükte olan “Essequibi” bölgesinden 159 bin 500 kilometrekarelik toprağı almak için referandum yaptı ve referandumda evet çıktı. Essequibo bölgesinde petrol yatakları, altın, elmas, uranyum, boksit, manganez gibi maden yatakları bulunuyor. Venezuaela’nın Guyana’ya saldırma ihtimali yüksek.

1.gün "2024 analizi" petrol krizi, koridor, metal savaşı - Resim : 3
 Çiftçi, İsrail’in Gazze’ye yönelik katliamları sonrası, savaşın Ortadoğu’ya yayılmasından endişeli.

-Ekonomik krizler artar mı? 

Abdullah Çiftçi:  Güney Amerika Yeşil Enerji Dönüşümü için kritik olan ve “yeşil metal” olarak kabul edilen Bakır, Nikel, Kobalt, Lityum gibi madenlerin en fazla olduğu kıta. Bu nedenle Güney Amerika’da Çin, ABD, Avrupa Birliği arasında ciddi bir rekabet olacak. 20.yüzyıl için petrol, doğalgaz gibi fosil yakıtların yerine 21.yüzyılda yenilenebilir enerjiye yönelim nedeniyle mücadele “yeşil metaller” üzerinde artacak.

-ABD’nin Türkiye’ye yönelik hamleler neler olabilir? 

Abdullah Çiftçi: ABD’nin Çin ile mücadelesinin ‘Bir Kuşak Bir Yol’ güzergahı üzerinde artarak devam edecektir. Projenin önemli ayağı olan Pekin’den Londra’ya uzanan “Orta Koridor” Zengezur Koridoru” ve Yavuz Sultan Köprüsü üzerinden demir yolu ile Avrupa’ya uzanmakta. Bu nedenle ABD Zengezur koridorunun açılmaması için Ermenistan’a baskı yapmaya devam edecektir. Çin’in “Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru”nun devamı olan Irak Basra’dan Türkiye, Ovaköy’e uzanan “Kalkınma Yolu Projesi”nin Irak’ın Kuzeyindeki kısmı terör örgütü PKK ile tehdit edilecektir.

mert.inan@haberglobal.com.tr 

Kaynak: Web Özel

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
1.gün “2024 analizi” petrol krizi, koridor, metal savaşı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haberler 4 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin