Türkiye yüzünü güneşe döndü

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel ısınmada kritik 1.5 derece eşiğinin aşılması artık kaçınılmaz olurken, dünyanın gelişmiş ülkeleri de enerjide yenilenebilir seçeneklere yöneliyor. Enerji üretiminde güneş ve rüzgardan daha fazla yararlanabilmek için yeni teknolojiler gündeme gelmeye devam ederken; deniz üzerinde yüzer güneş ve rüzgar santralları kurmak için adım atan Türkiye de bu alanda yaptığı atılımlarla dünya enerji gündeminde üst sıralara çıkmaya başladı. Dünya enerji piyasasıyla ilgili gelişmelere yer veren “Microgidmedia” ile temiz enerji verilerini derleyen düşünce kuruluşu “Ember” Türkiye’nin bu alandaki girişimleri üzerine kapsamlı bir analiz yayımladı. Buna göre Türkiye, yüzen güneş ve rüzgar enerji santralları konusunda dünyada lider ülke olabilir.

SEKTÖRDE YERİ SAĞLAM

Microgidmedia’da Türkiye’nin faaliyetlerine dikkat çekilirken, şu bilgilere yer veriliyor: “Türkiye hibrit güneş enerjisi santrallarına odaklanarak yenilenebilir kaynaklarını enerji karışımında etkileyici bir şekilde harmanladı. Bu önemli adım, Türkiye’nin temiz enerjiye olan bağlılığını vurguluyor ve yenilenebilir enerji sektöründe önemli bir güç olarak yerini sağlamlaştırıyor.”

Türkiye yüzünü güneşe döndü - Resim : 1
Uluslararası kuruluşların yayımladığı veri ve analizlere göre Türkiye’nin son dönemde yaptığı güneş enerjisi yatırımları rüzgar enerjisi yatırımlarının önüne geçti. 

240 YENİ TESİS

“Türkiye’nin enerji sahnesinde hibrit enerji santralları ses getirdiği vurgulanan raporda şu bilgiler paylaşılıyor: 

“Türkiye dinamik politikalarıyla, yeni teknolojiye ayak uydurma konusundaki istekliliğini kanıtlıyor. 2020’de kurallarda yapılan önemli bir değişiklik, güneş enerjisi kapasitesini büyük ölçüde artıran bu hibrit kurulumların yayılmasına yardımcı oldu. Türkiye’de 2023 sonu itibarıyla 240 adet çalışır durumda veya planlı güneş enerjisi destekli hibrit enerji santrali kuruldu. Bu hamle, Türkiye’nin güneş enerjisi kapasitesini artırmanın anahtarıydı.”

“Türkiye’nin yenilenebilir enerji manzarası hibrit santraller tarafından derinden değiştirildi. Bu tesisler aracılığıyla eklenen 510 MW’lık güneş enerjisiyle ülkenin güneş enerjisi kapasitesi ilk kez rüzgar enerjisini geride bırakarak 12,2 GW’a yükseldi. Bu sadece sayılarla ilgili değil; Türkiye’nin enerji stratejisindeki vizyonunu ve yenilenebilir enerji portföyünü genişletme hedefini yansıtıyor.”

Türkiye yüzünü güneşe döndü - Resim : 2
Türkiye tarafından denizlerin ve baraj göllerinin üzerinde inşa edilen güneş enerjisi panelleri temiz enerji kaynaklarının çeşitlenmesini ve kapasitesinin artmasını sağlıyor 

KAPASİTE ARTIYOR

Düşünce kuruluşu Ember’in yeni analizine göre de, Türkiye’de rüzgar ve hidroelektrik santrallerindeki güneş enerjisi potansiyeli, Türkiye’nin enerji hedeflerini gerçekleştirmede önemli rol oynayabilir. 2024 itibarıyla hibrit santrallerdeki toplam 510 MW’lık güneş enerjisi kapasitesi, Türkiye’nin toplam güneş kapasitesini 12,2 GW’a ulaştırarak, rüzgar enerjisi kapasitesini geride bırakıyor. 

YÜZER SANTRALLAR

Ember’de enerji analisti Azem Yıldırım’ın aktardığı verilere göre Türkiye yüzer santrallarla öne çıkıyor. Raporda “Devlete ait, geniş baraj göllerine sahip hidroelektrik santrallerde YEKA ihaleleri aracılığıyla yüzer GES kurulumu gerçekleştirilebilir. Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından işletilen ve Türkiye’nin en büyük on hidroelektrik santrali arasında olan Atatürk, Karakaya, Keban, Ilısu ve Birecik HES’te su yüzeyinin yüzde 10’luk bir kısmına panel kurulduğu varsayılırsa 17 GW yüzer GES potansiyeli ortaya çıkmaktadır. Bu potansiyelin 7,7 GW’lık kısmı yalnızca Atatürk Barajı’ndan kaynaklanmaktadır” deniliyor.

ertan.altan@haberglobal.com.tr 

Kaynak: Web Özel

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye yüzünü güneşe döndü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haberler 4 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin